Leasing czy kredyt samochodowy?

Zarówno leasing jak i kredyt samochodowy są usługami które jak najbardziej zasługują na uwagę absolutnie każdego, kto tylko zainteresowany jest kupnem jakiegokolwiek samochodu i chce w prosty sposób zdobyć niezbędne do tego pieniądze. Warto jest oczywiście pamiętać, że usługi te znacznie się od siebie różnią, zatem przed zdecydowaniem się na jedną z nich trzeba po prostu dokładnie poznać ich charakterystykę i przekonać się, która z nich będzie dla nas najlepsza.

Podstawową różnicą jest tutaj fakt, że w przypadku kredytu samochód od samego początku staje się naszą własnością, zaś przy leasingu przez cały czas spłacania należności należy on do naszego leasingodawcy. Czy jednak może to być istotnym problemem? Wielu ludzi narzeka chociażby na fakt, że z tego powodu w przypadku leasingu nie możemy dokonywać żadnych istotnych zmian w samochodzie, takich jak chociażby założenie instalacji gazowej. Trzeba pamiętać również i o tym, że w przypadku upadłości firmy możemy stracić zarówno samochód który był podmiotem takiego leasingu jak i wszystkie wpłacone wcześniej środki. W przypadku kredytów nie mamy takich problemów, bowiem wystarczy po prostu dbać o to, aby terminowo spłacać wszystkie raty. Leasing jest ponadto droższym rozwiązaniem, bowiem zazwyczaj około 10-20% ceny samochodu musi stanowić nasz wkład własny, a ponadto w przeciwieństwie do wielu kredytów nie daje on nam możliwości wcześniejszej spłaty wszystkich należności. Z drugiej jednak strony w przypadku leasingu spotkamy się ze znacznie prostszymi procedurami oraz mniej restrykcyjnymi kryteriami jakie trzeba spełnić, aby móc z niego skorzystać.

Trudno jest zatem jednoznacznie określić które rozwiązanie jest lepsze, bowiem oba z nich mają zarówno pewne wady, jak i zalety, a ponadto cieszą się obecnie podobnym szacunkiem oraz popularnością. Warto jest zatem dokładnie ustalić wszystkie swoje potrzeby i poznać charakterystykę obu tych usług aby móc wybrać dzięki temu coś, co będzie dla nas rzeczywiście najlepsze.

Leave a Reply