Czym jest minicasco?

Ceny ubezpieczeń pojazdów stale rosną. Podwyżki zapowiadane są także na rok bieżący. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, ale sporo osób korzystało także z dodatkowego zabezpieczenia w postaci autocasco. Pakiet roczny, w zależności od posiadanych zniżek czy zwyżek, może wynosić kilka tysięcy złotych. Wówczas kierowca może liczyć na ochronę, dzięki której nie będzie musiał ponosić kosztów naprawy po stłuczce czy kolizji drogowej. Problem to cena – za AC trzeba zapłacić sporo stąd tylko posiadacze droższych marek samochodów inwestują w taki pakiet ochronny. Istnieje jednak minicasco, które zagościło w ofercie stałej wielu towarzystw ubezpieczeniowych, które jest nieco uboższą wersją AC. Ogólne warunki ubezpieczenia określają zdarzenia, od jakich chroni minicasco.

Nie zapewnia ono szerokiego zakresu ochrony, ale w przypadku szkody całkowitej czy koszty naprawy będą wyższe niż np. wartość pojazdu możliwe będzie ubieganie się o wypłatę świadczenia. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe rozszerzają ochronę o np. ochronę od kradzieży czy powstałej szkody w wyniku działania żywiołów. Warto pytać o to przed podpisaniem umowy. Najczęściej minicasco zapewnia ochronę w wypadku stłuczek, kolizji drogowych czy wjechania w np. słup drogowy.

Czym różni się autocasco od minicasco? W tańszym odpowiedniku AC nie można liczyć na taki zakres ochrony jak w droższym ubezpieczeniu. Minicasco ogranicza ochronę do kilku zdarzeń, a jest tanie. Dla posiadaczy samochodów starszych to opcja idealna. Z roku na rok liczba kradzieży aut używanych maleje, ale nadal statystyki policyjne nie są zadowalające. Najczęściej kradzionymi autami są Volkswagen Golf, Audi A4, Vokswagen Passat czy Audi A6, A3, Mazda 6. Posiadacze tych aut powinni pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci choćby minicasco. Ceny takich polis można sprawdzić w dobrym serwisie ubezpieczeniowym, przeliczyć w kalkulatorze i wybrać najszerszą i jednocześnie najtańszą ofertę.

Znaczenie tego produktu z roku na rok rośnie – więcej firm ubezpieczeniowych oferuje taką ochronę i coraz więcej osób decyduje się na minicasco.

Leave a Reply