Banki działają w dosyć specyficzny sposób. Mimo ich popularności, nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z codziennego funkcjonowania. Być może zdajemy sobie sprawę, że banki zarabiają dzięki naszym oszczędnościom. Jeśli zakładamy lokatę, to fundusze zamrażamy na jakiś czas i banki dowolnie nimi dysponują. Podobnie wygląda sprawa z kredytami, głównym źródłem dla banki są tutaj płacone przez nas odsetki. Czy jednak wiemy coś więcej? Czy orientujemy się w innych działaniach? I w końcu, czym jest tak zwana wartość WIBOR?
Otóż, pod tą tajemniczą nazwą kryje się po prostu oprocentowanie na rynku między bankowym. Brzmi prosto? Trzeba jednak zacząć od początku, aby wszystko zostało jak najlepiej zrozumiane. Wspomniano już o tym, że banki utrzymują się dzięki pożyczonym lub wpłaconym pieniądzom. Czasami okazuje się, że klienci to za mało, a ta instytucja finansowa posiada znacznie większe potrzeby. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia, istnieje bowiem możliwość pożyczenia określonego kapitału od innego banku. Swoista wymiana pieniędzy odbywa się właśnie na tak zwanym rynku międzybankowym, a narzucone przez poszczególne rodzaje banków oprocentowanie jest niczym innym jak właśnie wartością WIBOR.
Zasady takich rozwiązań są stosunkowo proste. Bank, który decyduje się na pożyczenie gotówki innemu, bardzo często narzuca sobie dosyć wysoką stopę procentową, co niesie za sobą odsetki. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie będą one aż tak wysokie, jak ma to w przypadku osobistych kredytów i pożyczek, jakie zaciągają zwyczajni, prywatni ludzie. Reguła jest bowiem taka, że banki mają zwykle ze sobą współpracować. Oczywiście, rywalizacja jest dopuszczalna, a nawet wskazana, ale nie wolno dążyć do tego, by dana filia upadła.
Wartość WIBOR jest zatem stopą procentową, na podstawie której banki wyliczają oprocentowanie pożyczek, jakich udzieliły innym instytucjom finansowym.