Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na leasing firmowych samochodów. Jednak w niektórych przypadkach kredyt bankowy może okazać się korzystniejszy. Co jednak warto wiedzieć o tej formie finansowania zakupu?
Dla kogo kredyt jest korzystny?
Wielu doradców finansowych zgodnie twierdzi, że kredyt samochodowy może okazać się korzystny przede wszystkim dla firm z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W przypadku konieczności zakupu całej floty, lepiej zdecydować się na leasing. Kredyt bardzo często wybierają przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy chcą, aby zakupiony pojazd od razu stał się częścią majątku firmy. Ma to znaczenie podczas pozyskania kolejnych kredytów. Dla młodych przedsiębiorców kredyt samochodowy ma jeszcze jedną zaletę – opłacając składki na OC, budują sobie historię i będą mogli szybciej skorzystać ze zniżek.
Zalety kredytu samochodowego
Przedsiębiorcy kredyt samochodowy zaciągają na podobnych zasadach, jak osoby fizyczne. Nieco inne wymogi obowiązują tutaj jedynie spółki (osoby prawne). Warto zwrócić uwagę na to, że kredyt na samochód jest dość łatwo dostępny. Tutaj banki nie przewidują tak skomplikowanych formalności, jak w przypadku kredytów inwestycyjnych. Niektóre niewielkie firmy decydują się więc na zakup samochodu na kredyt nawet wtedy, gdy ich sytuacja finansowa pozwala im na płatność gotówką. Odłożone pieniądze mogą bowiem przeznaczyć na inne inwestycje i rozwój przedsiębiorstwa. Kolejną zaletą kredytów samochodowych jest ich niskie oprocentowanie. W skali roku, banki proponują najczęściej odsetki rzędu 7-20 procent. Dla porównania, oprocentowanie praktycznie wszystkich pożyczek gotówkowych wynosi ponad 20 procent.
Zabezpieczenie kredytu
Banki żądają zabezpieczenia kredytu samochodowego na wypadek, gdyby przedsiębiorca przestał spłacać raty. Zwykle takim zabezpieczeniem staje się kupowane przez nas auto. Bank może zażądać:
– cesji polisy AC
– depozytu karty pojazdu
– podpisania weksla in Blanco
W praktyce oznacza to, że właścicielem pojazdu do momentu spłacenia przez nas ostatniej raty będzie bank.
Jak wybrać ofertę?
Kredyty samochodowe przedsiębiorca znajdzie w ofercie każdego banku. Dlatego warto wnikliwie prześledzić dostępne na rynku kredyty. Pomocny będzie kalkulator kredytowy. Możemy również sprawdzić ofertę banku, który prowadzi bieżący rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy naszej firmy. Jako stały klient, będziemy bowiem mogli negocjować warunki umowy. W ten sposób można uzyskać naprawdę atrakcyjne warunki kredytowania.
Jak złożyć wniosek?
Pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniego auta dla firmy, ponieważ to od jego ceny będzie uzależniona kwota kredytu. Następnie możemy złożyć wniosek. Wraz z nim, będziemy musieli dostarczyć do banku także NIP i regon naszej firmy, wyciąg z KRS, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o braku zaległości podatkowych. Najczęściej banki dodatkowo wymagają zaświadczenia o przychodach przedsiębiorcy starającego się o kredyt.